...
TJ Koněšínz.s.

Historie

Koněšín je jedna z mála obcí, kde má fotbal již dlouholetou tradici. Začátky kopané spadají již do období 1. republiky, kdy se mezi lety 1922 – 1925 začalo budovat první hřiště, které sloužilo hlavně pro místní školu. Rok 1925, kdy bylo toho původní hřiště dostavěno, je považován za počátek fotbalu v obci. V roce 1936 se začíná hrát v Koněšíně kopaná, která si získává stále více zájemců a příznivců. V roce 1937 se již hrála přátelská a pohárová utkání. Tehdejší mužstvo bylo složeno nejen z hráčů Koněšína, ale i ze sousedních obcí. Toto mužstvo hrálo až do roku 1942, kdy byla většina hráčů nasazena na nucené práce do Německa. Tehdejší mužstvo bylo známé pod hlavičkou SK Koněšín.

Po nucené přestávce, která byla zapříčiněna druhou světovou válkou, se v roce 1946 znovu schází příznivci kopané a zakládají fotbalový oddíl. Do roku 1948 hrálo mužstvo přátelská utkání se všemi fotbalovými oddíly v okolí. Veškerou výstroj a výzbroj si hráči kupovali za své vlastní peníze a na utkání jezdili na kolech až do obcí Sedlec, Kralice, Vícenice, Smrk a dalších. V roce 1948 se mužstvo přihlašuje do soutěže, ve které hraje do roku 1953. V té době hráli za mužstvo nejen hráči z Koněšína, ale i ze Smrku, Třesova a Sedlece. V roce 1953 se mužstvo pro nedostatek hráčů rozpadá. To už se ale na místě dnešního sportovního areálu buduje hřiště nové, které bylo dokončeno v roce 1955. V tomto roce se po návratu některých hráčů ze základní vojenské služby mužstvo znovu přihlašuje do soutěže. V té době se v Koněšíně pod vedením trenéra Čermáka hraje velmi dobrá kopaná. Mužstvo se však po třech letech rozpouští pro nedostatek hráčů a finanční potíže, které není možné nijak zajistit. Fotbalová tradice v Koněšíně však není přerušena na dlouho. V roce 1960 se na ustavující schůzi domluví několik nadšenců kopané a zakládají Tělovýchovnou Jednotu, jejíž hlavní náplní je založení fotbalového oddílu a znovupřihlášení se do soutěže. V této době získává fotbal hodně příznivců ze všech vrstev obyvatel. Od té doby zapustil fotbal v Koněšíně natrvalo své kořeny, a to díky nadšení několika jednotlivců, kteří pro fotbal obětovali hodně ze svého osobního volna.

Oddíl kopané pod názvem TJ Koněšín už nechyběl v žádném soutěžním ročníku, ať to bylo ve III. Nebo IV. třídě. Taky už se nestalo, že by některý ročník oddíl soutěž nedohrál, i když se střídavými úspěchy. Největšího úspěchu oddíl dosáhl v ročníku 1968/69, kdy vyhrál III. třídu a měl postupovat do okresního přeboru. Avšak pro nedostatek hráčů a finančních prostředků se oddíl tohoto postupu dobrovolně vzdal. Tehdejší mužstvo tvořili pod vedením trenéra Vidláka tito hráči: Rambousek Jaroslav, Mrňa Jan, Mrňa Karel, Vašíček Stanislav, Loukota Vítězslav, Hort Antonín, Hort Petr, Oborný Jaroslav, Chaloupka Bohumil, Paseka Vladimír, Baláž Gregor, Musil Bohumil, Musil Jiří, Piálek Emil, Oborný František, Konečný Miroslav, Líbal Josef, Nováček Bohumil, Šplíchal P., Rousek Vladimír, Kříž Ladislav a Šabata J.

Mezi lety 1970-73 byla členy TJ brigádnicky provedena výstavba hráčských kabin, které dosud chyběly. Do té doby se soupeři museli převlékat v autobuse nebo jen u hřiště na trávě.

V roce 1971 byl poprvé v historii fotbalového oddílu založen oddíl žáků. V roce 1980 ho pak také následoval oddíl dorostenců. Pro nedostatek hráčů však byly oba oddíly koncem 90.let zrušeny. Děti a mládež tak dnes hrají fotbal v okolních obcích.

Na podzim roku 2004 bylo započato s přestavbou hráčských kabin, která byla dokončena v květnu 2006. Nad původními kabinami bylo nastaveno nové podlaží, které je dnes využíváno soukromým vlastníkem pro ubytovací účely. Na podzim roku 2006 se také začalo rekonstruovat zdejší nerovné hřiště. Tato rekonstrukce byla dokončena v polovině roku 2007. 16. září 2007 zde vůbec jako první sehrály svá utkání malí fotbalisté v rámci turnaje přípravek fotbalových škol. Tohoto turnaje se zúčastnily týmy SK FŠ Třebíč, FC Vysočina Jihlava, 1.FC Brno, AC Sparta Praha, FC Sparta Brno a RAFK Rajhrad. Ať už přestavba hráčských kabin nebo rekonstrukce fotbalového hřiště byly provedeny zejména díky nezdolnému úsilí a odhodlání předsedy fotbalového oddílu pana Jana Šibůrka.

První fotbalová utkání mužů byla na novém hřišti sehrána 10.5.2008, kdy byl celý sportovní areál slavnostně otevřen.

Družstvo mužů v roce 2008 úspěšně zakončilo již šestou po sobě jdoucí sezónu v okresní soutěži III.A třídy. Do zápasů tak pod vedením trenéra Josefa Suchánka a vedoucího mužstva Radka Babuňka nastoupili následující hráči: Musil Jiří, Čermák Pavel, Špaček Lukáš, Ošmera Martin, Betka Michal, Konečný Tomáš, Jahoda Martin, Rybníček Vlastimil, Chalupa Jiří, Dufek Luboš, Králík Michal, Ševčík Michal, Kafoněk Marek, Pospíšil Jiří, Škerle Kamil, Sedlák Jiří, Žák Ivo, Šabata Libor, Šabata Petr, Dobrovolný Petr, Mrha Pavel a Svoboda Pavel.

Do roku 2012 se družstvo a hřiště velice změnilo. Za pomoci fotbalistů a sponzorů se podařilo vybudovat nové sociální zařízení v místních kabinách, pro fanoušky byla vybudována tribuna a nově je postaveno víceúčelové hřiště. Postupně se rozšiřoval i zástup fotbalistů, a tak se založil tým B, který nastupuje k zápasům ve IV.A třídě.

Fotbalisté pořádají VELIKONOČNÍ VESELICI, plesy, díky soutěži podporované Gamgrinus se dostali na atraktivní zápasy sezóny. Sportovci se dále zapojují i do činností v Koněšíně.

Nechť jsou tyto řádky poděkováním všem bývalým a současným členům, příznivcům a fandům, kteří mají zásluhu na tom, že má fotbal v Koněšíně velmi bohatou historii a nechť jsou také mementem pro generace budoucí.